Návrat inflace

25.02.2022

Zarazil mě pohled na titulní stranu sobotních Lidových novin s mnohoslibným názvem 'Za inflací je zpupnost lidstva' a velkou podobiznou Václava Klause. Pohled na člověka, který zastával všechny nejvýznamnější posty ve státě mě zarazil, jelikož jsem se domníval, že se po dlouhé a úspěšné politické kariéře stáhl do ústraní. Provozuje sice Institut Václava Klause, ale o tom si já myslím, že jde jednak o úlitbu bývalého majitele PPF Kellnera, jednak o jakési záchranné lano pro lidi z Klausovy prezidentské kanceláře, kteří vlastní kariéru obětovali svému chlebodárci. Chytlavě formulovaný název článku ve formě rozhovoru s redaktorkou, který kromě poloviny titulní strany, zabíral ještě celou vnitřní dvoustranu, mě přiměl k četbě, ačkoliv se již delší dobu názory Václava Klause diametrálně míjí s mým přesvědčením. Byl jsem zvědav, co ten starý lišák zase vymyslel.

Už odpověď na druhou otázku, v níž zmínil knihu, kterou na téma inflace vydal, ve mně vyvolala podezření, že to celé způsobil jediný zájem, prodat knihu. Svůj prvotní názor jsem si potvrdil po přečtení celého rozhovoru, z kterého jsem se vlastně vůbec nic nedozvěděl. Ne, že bych nehledal, ale nebylo z čeho. To, co bylo v titulu a snad v prvním odstavci se v celém rozhovoru stereotypně opakovalo s občasnou odvolávkou na novou knihu. Jinak nic nového. Za všechno může Unie, případně Američané a NATO. Tato myšlenka se táhla celým textem jako žvýkačka a samozřejmě došlo také spor Ruska s Ukrajinou. 'Putin nemůže připustit, aby NATO operovalo bezprostředně u hranic Ruska'. Proč tedy, ptám se, podepsali Rusové garance nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny, která se, zato vzdala atomových zbraní? Ty jí totiž v přiměřeném množství patřily po rozpadu Sovětského Svazu. Jestliže stejnou dohodu podepsaly i jiné velmoci je nasnadě, že jejímu zpochybňování brání.

To je velmi stručně k zahraniční tematice článku. Teď ještě k inflaci. Jak už jsem řekl, k přečtení rozhovoru mě přiměl hlavně titulek. Za inflací je zpupnost světa, ale knížka nese název: 'Návrat inflace', s podtitulem 'kluzká cesta bezstarostného zadlužování'. Marketingově dobře nasměrovaný nadpis rozhovoru mě zaujal asi stejně, jako většinu čtenářů. Domnívám se, že s tímto efektem počítal i tvůrce sloganu. Správně předpokládal, že většina čtenářů bude v článku hledat recept na řešení jednoho ze stěžejních problémů v současnosti. No a od rozhovoru je jen krůček ke koupení knihy. A jsme opět u hlavního důvodu, proč byl rozhovor uskutečněn. Václav Klaus totiž docela bezostyšně využívá konexe z dob své slávy, které mu umožňují to, na co většina občanů nedosáhne. Obyčejný člověk by si musel zaplatit komerční reklamu. Tato skutečnost je rovněž obrazem naší svobody slova a možností prezentovat své názory. Vybraní elitáři to holt mají jednoduché. To znamená, že veřejnou propagaci svého díla mají zadarmo! Takové chování u člověka, který si tak zakládá na své serióznosti, se jeví jako obzvlášť odpudivé. Možná, že v knížce nějaký návod na odstranění inflace je, ale v rozhovoru jsem žádný náznak nenašel.